);

Instagram’dan Kopamıyorum

Instagram günümüzde popüler olan sosyal medya uygulamalarından biridir.

Instagram uygulaması ile birlikte çektiğimiz fotoğrafları ve videoları paylaşıyoruz ve hikayeler bölümünde 24 saat görünebilir olan fotoğraf veya video paylaşıyoruz. Ayrıca arkadaşlarımızın, tanıdığımız kişilerin ve ünlülerin paylaştığı fotoğrafları ve videoları takip ediyoruz.

Instagram ile birlikte kişilerin “beğenilme isteği” arttı ya da var olan beğenilme güdüsü belirgin şekilde ortaya çıktı.

Bu beğenilme isteği ile birlikte kişilerin Instagram’da hikaye, fotoğraf ve video paylaşması da arttı. Bu paylaşımları yapmadan önce fotoğrafları düzenlemek, filtre ve efekt kullanmak diğer kişilerden beğeni almak istediğimizin bir belirtisidir.

Aynı şekilde gün içinde çok fazla paylaşım yapmak, defalarca hikaye güncellemek diğer insanların ilgisine ihtiyaç duyuyor oluşumuzun bir diğer göstergesi.

Takipçi ve beğeni geldikçe kişi mutlu olur.

Paylaşılan gönderilerin “kişiye göre” yeteri kadar beğeni almaması ise benlik algısının bozulmasına neden olabilir. Yeteri kadar takipçisi olmayan kişi “ben yetersizim, beğenilmiyorum” düşüncesine kapılabilir. Bu durum kişinin daha çok paylaşım yapmasına, ilgi çekici fotoğraflar veya videolar paylaşmasına ya da diğer kişileri taklit etmesine neden olabilir.

Kişi sürekli boş zamanlarında Instagram’da zaman geçirebilir.

Instagram’da kişiler mutlu anlarını paylaşıyorlar. Mutlu görünüyorlar. Sürekli geziyorlar, sürekli alışveriş yapıyorlar, aileleri, arkadaşları, eşleri veya sevgilileri ile mutluluk pozları paylaşıyorlar. Hayatlarını instagramda yaşıyorlar. Kötü anlarını, hüzünlü zamanlarını genellikle paylaşmıyorlar. Kendilerini mutlu gösteriyorlar.

İzleyici pozisyonunda olan takipçilerse bu durumdan etkileniyor ve “Herkes mutlu ama ben mutlu değilim, ben yalnızım” gibi düşüncelere kapılabiliyorlar.

Kişi kendinin değersiz olduğunu düşünebiliyor.

Bu durum ileri seviyelerde ise depresyona  yol açabiliyor. Yeteri kadar ilgi ve beğeni almamak kişide kaygı bozukluklarının görülmesine yol açabilir.

Herkesin paylaştığı her mutlu fotoğrafa ve videoya inanmamak izleyiciyi önemli ölçüde rahatlatacaktır.

Herkes yaşamının bir bölümünde mutsuzluk ve problemler yaşayabilir. Kimsenin hayatı dört dörtlük değildir.

Gün içinde Instagram’a ayrılan süreye sınır konulabilir. Instagram’a günde 30 dakika ya da 1 saat zaman ayrılabilir. Instagram’ı kontrollü kullanmak önemlidir. Özel hayatın her anı Instagram’da paylaşılmamalıdır.

Sanal ilişkiler yerine yüz yüze ilişkinin daha sağlıklı olduğu unutulmamalıdır. Kişi kendi sevdiği tarzda bir aktivite bulabilir. Böylece Instagram’da geçirdiği zamanı aktivite yaparak geçirebilir.

Kişi iş yerinde veya okuldayken de Instagram’a girmekten vazgeçemeyebilir. Sürekli Instagram’da yaptığı paylaşımları, kişilerin yaptığı paylaşımları düşünebilir. Acaba “kaç beğeni aldım, ben Instagram’da yokken neler paylaştılar” “ne kaçırdım” gibi düşüncelere kapılabilir. Kişi telefon yanında değilken endişeleniyorsa, Instagram ile ilgili düşüncelerinden kurtulamıyorsa bu konu hakkında yardım almalıdır.

Eğer bu konu ciddiye alınmazsa geri dönüşü olmayan bir bağımlılığa yol açabilir.

Instagram bağımlılığı, kişinin iş performansının düşmesine veya akademik başarı durumunun duraklamasına neden olabilir. Aile ve sosyal çevreyle olan ilişkileri bozulabilir.

Bağımlılık ileri seviyede ve kontrol edilemeyecek bir durumda ise profesyonel bir destek alınmalıdır.

Uzman Klinik Psikolog Gizem Kıyıcı, Bahçelievler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir