);

Neden Spor Yapamıyorum?

Spor hem bedensel hem zihinsel hem de psikolojik olarak insana iyi gelen bir aktivitedir. İnsanların sporu hayatının bir parçası yapması önemlidir. Spor, dopamin hormonunu salgılar. Sağlıklı ve dinç hissetmemizi sağlar.

Sporu gereksiz görmek, sporun yararlarını görmezden gelmek spor yapmayı engelleyen unsurlardan biridir. Spor yapmaya zamanım yok diyen insanlar vardır çevremizde. Yorgunluğu ve iş yoğunluğunu bahane ederek spor yapmaktan kaçınırlar. Oysa ki 30 dakika ya da 1 saat bile ayırabilirler spora.

İlk olarak istemek önemli, ben yapacağım demek önemli. Bir de spora gitmek istiyorum ama motivasyonum yok diyen insanlar vardır çevremizde.

Spora başlamak için ilk başta amaç belirlemek önemli. “Ulaşmak istediğim hedef ne?” İnsanın ulaşmak istenilen hedefe yaklaştığını hissetmesi onu motive eder.

İkinci olarak insanın kendisine özel bir program hazırlaması önemli.

Spor salonunu tercih eden kişiler program hazırlama konusunda spor hocalarına danışabilirler. Kişi programını kendi hazırlayacaksa kendini tanıyıp, yapabileceklerinin bilincinde olarak programı hazırlaması gerekir. Aksi taktirde hazırladığı program ona ağır gelebilir ve spor motivasyonu düşebilir.

Üçüncü olarak sporu hatırlatmak adına bulunduğumuz ortama spor eşyaları, araç ve gereçleri konulabilir. Bu durum spor yapmayı teşvik edebilmektedir.

Spor ile ilgili videolar izlemek de spor motivasyonu için yardımcı olacaktır. Dördüncü olarak sporu eş, dost, sevgili ile birlikte yapmak kişi için motive kaynağı olacaktır ve kişi kendini yalnız hissetmeyecektir.

Eğer kişi tek başına spor yapmayı tercih ediyorsa spor yaptığı esnada müzik dinleyerek motivasyonunu artırabilir.

Beşinci olarak kişi sevdiği ve kendisine eğlenceli gelen spor hareketlerini ve spor aletlerini seçmelidir.

Hazırlanılan spor programına uymak önemlidir. Spora birkaç zaman ara vermek motivasyon kaybına neden olmaktadır. Spor salonuna gitmeye o an zaman bulamayan kişiler evde egzersiz yapabilirler. Böylece spordan uzaklaşmamış olurlar. Altıncı olarak beslenme önemli bir faktördür. Spor yapılan süre boyunca beslenmeye dikkat edilmesi gerekir.

Tek başına spor yapmak kilo kontrolünü sağlarken, spor ve beslenme kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Kişi kilo verme konusunda diyetisyene danışabilir veya yediği içtiği şeylere dikkat edebilir, kalori hesabı yapabilir.

Kilo vermek ve kilo kontrolünü sağlamak spor motivasyonunu sağlar. Kilo verdiği takdirde kişi kendine zaman zaman küçük ödüller verebilir.

Bu durum kişinin motivasyonunu olumlu yönde etkiler.

Yedinci olarak kişinin kendisine inanması, azimli olması, disiplinli olması, sporu zorunluluk değil de alışkanlık haline getirmesi önemlidir. Spor kişinin yaşam tarzı olmalıdır.

Uzman Klinik Psikolog Gizem Kıyıcı, Bahçelievler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir