);

Kadınlar ve Alışveriş

Kadınlar alışveriş yaparken, zihinleri dağılır, mutlu olurlar, yeni bir şeyler alırken eğlenirler. Kadınlar için alışveriş yapmak önemlidir.

Alışverişin kadınlar için ne anlam ifade ettiğini ve  kadınlara ne hissettirdiğini bilmek gerekir. Kadınlar özellikle morali bozuk olduğunda alışveriş yapmayı tercih eder. Böylece zihni dağılır, moralini bozan olaydan uzaklaşır ve alışveriş yapmak ona haz verir.

Kadınlar içindeki boşluğu doldurmak ve içindeki eksik duyguları doldurmak için de alışveriş yapıyor olabilir. Kıyafet, ayakkabı veya çanta olarak bu boşluğu doldurmaya çalışabilir. Yeni şeyler almak kadını mutlu edebilir. Yeni şeyler almak ve onlara sahip olmak kadını mutlu edebilir.

Alışveriş aslında bir araçtır. Böyle bir araçla mutlu olma isteği kadının aslında mutluluğa ne kadar çok ihtiyaç duyduğunu, içinde doldurması gereken hisler olduğunu anlamamızı sağlar.

Alışveriş duygularla ilgilidir. Duygu eksikliği yaşayan kadınlar daha çok alışveriş yapabilir.

Böylece kadın anlıkta olsa alışveriş yaparak mutlu olur ve aldığı yeni şeyler içindeki boşluğu doldurmasını sağlar.

Benzeri bir durum kadınların ikili ilişkilerinde de görünür. Partnerinden gerekli ilgiyi görmeyen kadın dikkatini nesnelere yoğunlaştırır. Evdeki eski eşyalar ve aslında lazım olmasa da almak istediği ürünler duygusal eksikliğinin dışa vurumudur.

Aynı zamanda kadınlar sosyalleşmek için de alışveriş yapabilir.

Arkadaşı veya ailesi ile birlikte alışverişe çıkan kadın alacağı şeylerle ilgili fikir alışverişi yapar ve çevresi ile bu şekilde iletişim kurmuş olur.

Kimi depresif durumlarda alışveriş güçlü bir kurtarıcı gibi görünse de geçici bir hazdan başka bir şey değildir.

Bu gibi depresyon ataklarında alışveriş harici aktiviteler bulmak önemlidir. Çünkü bu ruh hali ile yapılan alışveriş de sonrası için pişmanlık hanesine yazılabilir.

Her zaman dediğimiz gibi “hareket en ucuz ve en kolay ulaşılır anti-depresandır..”

Hepinize sağlıklı ve mutlu ilişkiler.

Uzman Klinik Psikolog Gizem Kıyıcı, Bahçelievler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir